1/10/2016

ΠΕΡΙΠΑΤΟΣ ΣΤΟ ΡΕΘΥΜΝΟ

Χωρίς να φορτσάρει ο Ολυμπιακός επικράτησε εύκολα του Ρεθύμνου με 85-70 στην Κρήτη για την 13η αγωνιστική της Α1.

Το Ρέθυμνο δυσκόλεψε τον Ολυμπιακό στην πρώτη περίοδο βρίσκοντας απαντήσεις στις προσπάθειες των «ερυθρολεύκων». Ο Ολυμπιακός προσπαθούσε να πάρει κεφάλι στο σκορ αλλά τα βρήκε σκούρα απέναντι στους παίχτες του Ρεθύμνου που έβρισκαν πόντους. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου βρήκε τη λύση μέσα από την άμυνα. Ο Ολυμπιακός έσφιξε την άμυνα του και ανάγκασε τους παίχτες του Ρεθύμνου να σουτάρουν έξω από τα 6,75μ. και εκεί το παιχνίδι τελείωσε. Το Ρέθυμνο είχε 1/10 τρίποντα και ο Ολυμπιακός πήγε στα αποδυτήρια με διαφορά 7 πόντων.

Στο δεύτερο ημίχρονο το Ρέθυμνο βρήκε τις λύσεις και εκμεταλλευόμενο την αστοχία του Ολυμπιακού μείωσε τη διαφορά. Οι «ερυθρόλευκοι» με ένα σερί 6-0 στα τελευταία λεπτά της τρίτης περιόδου πήραν τον έλεγχο και τον διατήρησαν και στην τέταρτη περίοδο με τη διαφορά να φτάνει στο +15. Το Ρέθυμνο δεν μπορούσε να επιστρέψει και ο Ολυμπιακός πέτυχε την 11η σερί νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-26, 33-50, 54-66, 70-85

ΡΕΘΥΝΝΟ: Κλουφ 3, Σχίζας 8 (1), Γιαννόπουλος 7 (1), Στόουν 7 (1), Κάρτερ 14, Μάντεν 8, Σάφτενααρ 4, Τσακαλέρης 2, Χάροου 15 (1), Παναρετάκης 2, Δουλγεράκης, Θεοδωρίδης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σπανούλης 2, Στρόμπερι 13 (2), Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης 12 (1), Μάντζαρης 6 (2), Τζόνσον Όντομ 7 (1), Τζέιμς 7, Χάντερ 10, Παπαπέτρου 8 (1), Αγραβάνης 4, Χάκετ 11 (3), Αθηναίου 5.