12/27/2015

"ΕΠΝΙΞΕ" ΤΟΝ ΑΡΗ ΚΑΙ ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΕ ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ Ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε εύκολα με 90-69 του Άρη στο κλειστό του ΟΑΚΑ για την ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδος και προκρίθηκε στον μεγάλο τελικό.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφερε να χτίσει μια διαφορά με τον Άρη όμως να βρίσκει απαντήσεις και να μην του επιτρέπει να ξεφύγει. Οι «πράσινοι» πήραν πόντους από την περιφέρεια το πρώτο δεκάλεπτο με τον Άρη να απαντά με τους ψηλούς του και να μένει μέσα στο παιχνίδι.

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό άλλαξε. Η τρίτη περίοδος ήταν η πιο θεαματική και αυτή που έκρινε το παιχνίδι εν τέλει. Ο Παναθηναϊκός πήρε τα ηνία και με επιμέρους σκορ 31-11 έπνιξε τον Άρη και ξεσήκωσε τους οπαδούς του. Εξαιρετικοί οι παίχτες του Τζόρτζεβιτς σε άμυνα και επίθεση. Η άμυνα ζώνης που επέλεξε ο Άρης δεν κατάφερε να αναστρέψει την κατάσταση με τον Παναθηναϊκό να προκρίνεται για 22η φορά στην ιστορία του στον τελικό της διοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 38-37, 69-48, 90-69.