12/14/2015

ΓΛΙΤΩΣΑΝ ΟΙ "ΠΡΑΣΙΝΟΙ"

Ο ΠΑΟΚ κοίταξε τον Παναθηναϊκό στα μάτια με τους «πράσινους» να παίρνουν το ροζ φύλλο στο τέλος επικρατώντας με 70-69 στην εξ αναβολής αναμέτρηση του πρωταθλήματος στο κλειστό του ΟΑΚΑ.

Οι βολές του Φελντέιν στα 6.8'', το κόψιμο του Γκιστ στον Τσόχλα και το χαμένο σουτ του Βασιλειάδη στην εκπνοή έδωσαν τη νίκη στον Παναθηναϊκό επί του ΠΑΟΚ βάζοντας το «τριφύλλι» στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα μόνο του.

Ο Παναθηναϊκός παρουσίασε αρκετά κενά και έκανε λάθη στην άμυνα του με τους Βασιλειάδη, Μαργαρίτη και Σχορτσιανίτη να το  εκμεταλλεύονται και να κρατούν τον ΠΑΟΚ κοντά στο σκορ. Η πρώτη περίοδος πήγε πολύ ψηλά στο σκορ με τις δύο ομάδες να βάζουν 47 πόντους  Η δεύτερη περίοδος δεν είχε τον ίδιο ρυθμό με τους «πράσινους» να παίρνουν προσωρινά τα ηνία και να χτίζουν μια διαφορά 10 πόντων με τον ΠΑΟΚ να απαντά και να πηγαίνει στα αποδυτήρια με διαφορά ενός καλαθιού.

Η τρίτη περίοδος άνηκε ουσιαστικά στον Δικέφαλο του Βορρά με τον Παναθηναϊκό να παρουσιάζεται ασύνδετος και με πολλά νεύρα. Τίποτα δεν πήγαινε καλά για τους «πράσινους» που έκαναν αρκετά λάθη στην άμυνα και ήταν εξαιρετικά άστοχοι στην επίθεση. Ο ΠΑΟΚ το εκμεταλλεύτηκε και με όπλο την άμυνα και τον Βασιλειάδη πέρασε μπροστά. Το ίδιο σκηνικό και στην τέταρτη περίοδο με τον ΠΑΟΚ να είναι αρχικά κυρίαρχος αλλά να αυτοκτονεί στα τελευταία 32’’ της αναμέτρησης. Ο Γκιστ πήρε το  επιθετικό ριμπάουντ και πέταξε τον «Σόφο» έξω με πέντε φάουλ αλλά ήταν άστοχος από την γραμμή των ελευθέρων βολών. Το ίδιο έκανε και ο Χάτσερ στα 22'' με τον Φελντέιν να αλλάζει τη μοίρα και να πετυχαίνει και τις δύο βολές στο 22'’ ισοφαρίζοντας. Ακολούθησε το κόψιμο του Γκιστ στον Τσόχλα και το χαμένο σουτ του Βασιλειάδη στην εκπνοή που έδωσαν μια δύσκολη νίκη στους «πράσινους».

Τα δεκάλεπτα: 25-22, 39-37, 52-57, 70-69

Παναθηναϊκός: Πάβλοβιτς 4, Φελντέιν 11(1/7τρ), Γκιστ 18(1τρ, 8ρ), Καλάθης 19(5/7τρ, 7ρ, 4ασ), Κούζμιτς 3(1/5δ, 12ρ), Χαραμπόπουλος, Γιάνκοβιτς 1, Φώτσης 1, Ραντούλιτσα 4, Παππάς 7(1), Διαμαντίδης 2, Παπαγιάννης

ΠΑΟΚ: Τέπιτς 3(1), Βασιλειάδης 19(4/10τρ), Μαργαρίτης 5(1τρ, 7ρ, 4ασ), Σχορτσανίτης 11(4/8δ, 5ρ, 3ασ), Κακαρούδης 2, Τσόχλας 2, Δέδας 6(2), Κώττας, Ντούβνιακ 3(1), Χάτσερ 18(1τρ, 4ρ, 5ασ, 5λ)