Blogger news

Blogger templates

12/17/2015

ΤΡΙΤΗ ΘΕΣΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ «ΠΡΑΣΙΝΟΥΣ»

Την τρίτη θέση του ομίλου καπάρωσε ο Παναθηναϊκός επικρατώντας με 72-75 της Ζαλγκίρις στο Κάουνας και έτσι αποφεύχθηκε το ντέρμπι «αιωνίων» στην επόμενη φάση.

Κυρίαρχος ο Παναθηναϊκός στην πρώτη περίοδο με τους Καλάθη, Φελντέιν και Ραντούλιτσα να του προσφέρουν πόντους. Οι δυσκολίες ήρθαν στη δεύτερη περίοδο για την ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς με τους Λιθουανούς να σφίγγουν την άμυνα τους και να δυσκολεύουν τους αντιπάλους τους. Το «τριφύλλι» ήταν άστοχο και έκανε λάθη.

Ο Καλάθης πήρε από το χέρι τον Παναθηναϊκό στην τρίτη περίοδο αλλά οι Γιανκούνας και Λεκαβίτσιους φρόντισαν να διατηρήσουν το  προβάδισμα για τους Λιθουανούς με τη διαφορά να φτάνει στους 6 (51-45). Διαμαντίδης και Φώτσης ανέλαβαν δράση στην τελευταία περίοδο και με τη βοήθεια των εύστοχων ελεύθερων σουτ των Φελντέιν και Πάβλοβιτς μπήκε ξανά στο παιχνίδι. Η καλή άμυνα του Γκιστ, οι εύστοχς βολές του Φελντέιν και το άστοχο τρίποντο του Μοτουμ έδωσαν τη νίκη στο τριφύλλι.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 36-34, 58-52, 72-75