12/11/2015

ΠΗΡΕ ΤΟ ΕΙΣΙΤΗΡΙΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ "16"

Χωρίς άγχος θα ταξιδέψει στο Κάουνας ο Παναθηναϊκός μετά την εύκολη νίκη επί της Ζιέλονα Γκόρα με 82-51 στο κλειστό του ΟΑΚΑ για την 9η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Κορυφαίος για τους «πράσινους» ο Νικ Καλάθης.

Στραβά ξεκίνησε το παιχνίδι για τον Παναθηναϊκό με την Ζιέλονα Γκόρα να αιφνιδιάζει την ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς και να προηγείται και με 19-18. Κακή άμυνα για τους «πράσινους» που ξύπνησαν μετά τις φωνές του Τζόρτζεβιτς στο τάιμ άουτ. Στη δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός έβαλε το κεφάλι μέσα και με σωστές επιθετικές επιλογές και με σωστή άμυνα έφερε το παιχνίδι στα μέτρα του. Οι γηπεδούχοι μοίρασαν 16 ασίστ και πήραν 22 ριμπάουντ στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Νικ Καλάθης είχε πρωταγωνιστικό ρόλο στην τρίτη περίοδο. Ο γκαρντ του «τριφυλλιού» έκανε ό,τι ήθελε στις δύο πλευρές του γηπέδου βοηθώντας τον Παναθηναϊκό να αυξήσει τη διαφορά. Η τελευταία περίοδος ήταν μια τυπική διαδικασία με τον Σάσα Τζόρτζεβιτς να αρπάζει την ευκαιρία και να δοκιμάζει τους νέους.

Τα δεκάλεπτα: 26-23, 47-33, 67-47, 82-51.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τζόρτζεβιτς): Πάβλοβιτς 2, Χαραλαμπόπουλος, Γιάνκοβιτς 10, Φώτσης 9, Ραντούλιτσα 6, Φελντέιν 8, Διαμαντίδης 6, Γκιστ 14, Καλάθης 18, Παπαγιάννης 1, Κούζμιτς 8.

ΖΙΕΛΟΝΑ ΓΚΟΡΑ (Φιλιπόφσκι): Μπουστ 5, Ρέινολντς 8, Σέβτσικ 6, Πόνιτκα Μαρ. 2, Πόνιτκα Ματ. 11, Γκρουσέτσκι, Χρίτσανιουκ 5, Ζαμοΐσκι 3, Μπορόβνιακ 3, Κόζαρεκ 8