12/30/2015

ΠΑΛΕΨΕ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕ

Ο δάσκαλος νίκησε τον μαθητή του με την Φενέρμπαχτσε να επικρατεί του Παναθηναϊκού με 82-75 στην Τουρκιά για την πρεμιέρα του 5ου ομίλου του Top 16 της Ευρωλίγκας.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν ιδανικά την αναμέτρηση και με σερί 14-0 έβαλαν δύσκολα στον Παναθηναϊκό. Οι «πράσινοι» βρήκαν σκορ μετά από 5 λεπτά στην πρώτη περίοδο και μπορεί να μείωσαν τη διαφορά ακόμη και στους 10 αλλά η πλάστιγγα είχε γείρει υπέρ των Τούρκων.

Ο Παναθηναϊκός έκανε στροφή 180 μοιρών στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι παίχτες του Σάσα Τζόρτζεβιτς βρήκαν πόντους από την περιφέρεια και κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά πηγαίνοντας στα αποδυτήρια στο -3.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου οι Τούρκοι προσπάθησαν να αιφνιδιάσουν εκ νέου τον Παναθηναϊκό αλλά εκείνος δε μάσησε. Μπορεί να είχε απώλειες με τις ενοχλήσεις του Διαμαντίδη στον προσαγωγό και το  τρίτο φάουλ του Ραντούλιτσα αλλά με τον Παππά να παίρνει πάνω του την ομάδα έμεινε στο παιχνίδι.

Το  απίθανο τρίποντο του Καλάθη στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου έδωσε ελπίδες στο «πράσινο» στρατόπεδο αλλά τα λάθη και τα δώρα στον αντίπαλο κατέστησαν τη Φενέρ αφεντικό του παιχνιδιού και τελική νικήτρια.

Τα δεκάλεπτα: 28-18, 46-43, 62-58, 82-75

Φενέρμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): Χίκμαν 2, Ούντο 16 (7ρ), Άντιτς 12 (3/6τρ, 5ρ), Μπογκντάνοβιτς 12 (2/2τρ, 4ασ), Σλούκας 4, Βέσελι 12 (6ρ), Κάλινιτς, Ντίξον 9 (5ασ), Ντατόμε 15 (2/3τρ).

Παναθηναϊκός (Τζόρτζεβιτς): Πάβλοβιτς 10, Γιάνκοβιτς 8, Φώτσης 6 (6ρ), Ραντούλιτσα 14 (6ρ), Παππάς 6, Φελντέιν, Διαμαντίδης 5 (5ασ), Γκιστ 14 (3/6τρ), Καλάθης 9 (3κλ, 3ασ), Κούζμιτς 3.